Tag Archives: temettü veren şirketler 2013

Temettü veren şirketler

Borsa İstanbul’daki şirketlerin bir kısmı düzenli olarak temettü vermektedir. Yatırımcıların temettü veren hisseleri kolay takip edebilmesi ve sağlıklı yatırım kararları almalarına yardımcı olmak amacıyla Borsa İstanbul’da BIST TEMETTÜ VE BIST TEMETTÜ 25 ENDEKSLERİ bulunmaktadır.

BIST TEMETTÜ ENDEKSİ’nde bulunan şirketler son 3 yılda nakit temettü dağıtmış şirketlerdir. Göz Altı Pazarı’nda ve C Listesi’nde bulunan şirketler BIST TEMETTÜ ENDEKSİ’ne girmezler.

BIST TEMETTÜ 25 ENDEKSİ ise temettü verimlerine göre büyükten küçüğe yapılan sıraya göre belirlenir ve bunların arasından piyasa değeri en yüksek 25 şirket bu listeye alınır.

Endekslerin hesaplanması Ocak ve Temmuz aylarında yapılır. Hesaplanan günlerdeki hisselerin fiyatı hesaplamada baz oluşturur.

Borsayla yeni tanışan küçük yatırımcıların piyasayı takip etmesinin kolaylaşması, sistemin işleyişinin anlaşılması ve riskin azaltılması amacıyla TEMETTÜ 25 ENDEKSİ’nde bulunan şirketleri yatırım kararlarında öne çıkarmaları tavsiye edilir. Bu şirketler hem Türkiye’nin en kurumsal şirketleri arasında bulunur hem de derinliği diğer hisselere göre nispeten fazla olduğu için spekülasyon yapılması zor olan hisselerdir.

Bunun yanında yukarıda ki endeks varsayımlarında da görüldüğü gibi bazı yüksek verime sahip olması beklenen şirketler temettü endekslerine girmeyebilir. Örneğin bir şirket son iki senedir yüksek verimle temettü dağıttığı halde temettü endekslerinde bulunmayabilir. Ayrıca verimi gayet yüksek ama piyasa değeri nispeten düşük olan şirketler de TEMETTÜ 25 ENDEKSİ’nde bulunmayabilir.

2014 yılı için temettü dağıtan hisseleri güncel olarak okuyucularımız için hazırladığımız listeden takip edebilirsiniz. Listeye ulaşmak için tıklayınız.