Tag Archives: küçük yatırımcı ne yapmalı 2014

Borsadaki küçük yatırımcıya tavsiyeler

Çevrenizdeki arkadaşlarınızdan ,akrabalarınızdan borsanın çok kazançlı bir yer olduğunu ve ellerindeki paraları 10’a katladıklarını duydunuz. Sizin de başınızda bir ampul yandı, “Bende paramı 10’a katlamalı,hayal ettiğim evi ,arabayı almalıyım.” dediniz. Hemen yatırım hesabınızı açtırıp dişinizden tırnağınızdan biriktirdiğiniz parayı buraya koydunuz. Peki şimdi ne yapacaksınız? Hangi hisseyi alıp satacaksınız?

Öncelikle hissesini alacağınız şirketi iyice araştıracaksınız. Bu şirketin sahipleri kim? Bu şirket ne iş yapar? Fabrikaları var mı yok mu? Şirket kar ediyor mu? Zarar etmişse niye etmiş? Bu bilgilere yatırımcıları bilgilendirmek için açılmış olan www.kap.gov.tr sitesinden ulaşabilirsiniz. Nasıl pazarda domates alırken tezgahta iyi olanları seçip ,kötü olanları almamaya çalışıyorsak borsada da aynı şeyi yapacağız. İyi olan şirketleri alıp vasat veya kötü olan şirketlerden kaçınacağız. Bu sebeple BIST 30 endeksindeki şirketlere yatırım yaparak başlayacağız. Bu şirketler Türkiye’nin en büyük şirketleri olmakla beraber fiyat dalgalanmalarının nispeten daha az olduğu ve spekülasyon yapmanın daha zor olduğu hisselerdir. Yani borsa düşerse kaybınız diğer hisselere göre daha az olabilir.

İkinci olarak borsa paranızı bugün koyup yarın 10’a katlayabileceğiniz bir yer değildir. Kısa vadede çok yüksek karlar elde etmek çok çok zordur. Borsaya uzun vadede yatırım yapmalısınız ve bu en az 1 yıl olmalıdır. Bu 1 yıl boyunca paranızı çekmeyeceğinizi bilip ona göre borsaya girmelisiniz. Acil lazım olabilecek yada 3 ay sonra ev alacağınız parayla borsaya yatırım yapmamalısınız.

Üçüncü olarak bütün yumurtaları aynı sepete koymamak  yazımızda da belirttiğimiz gibi bütün paramızı tek bir hisseye yatırmamalıyız. Paramızı 3’e 4’e bölerek hisse portföyümüzü çeşitlendirmeliyiz. Böylece oluşabilecek potansiyel zararlardan daha fazla korunmuş oluruz.

Son olarak ilk hedefiniz para kazanmak değil, mevcut paramızı kaybetmemek olmalıdır. Bunun için çok sık al-sat yapmamalı, paramızı aracı kuruma komisyon adıyla hediye etmemeliyiz. Piyasa dalgalıdır ve aldığımız hisselerin fiyatı düşebilir. Bu durumda hemen para kaybediyorum deyip, heyecana kapılıp satmamalıyız. Seçtiğimiz hisse iyi bir hisseyse mutlaka yükselip hak ettiği fiyata gelecektir. Bu sebeple sabırlı olmalıyız.