Tag Archives: arbitraj hesaplama

Arbitraj nedir

Arbitraj risksiz kazanç sağlamak demektir. Teoride piyasalar mükemmel işler ve her bir ürün için tek fiyat oluşur. Ancak pratikte bazı piyasa aksaklıkları olabilmektedir. Bir ürün için işleyen iki piyasada farklı fiyatlar oluştuğu zaman arbitraj fırsatı ortaya çıkar. Arbitrajcı, ürünü ucuz olan piyasada alır ve pahalı olan piyasada satar. Böylece risksiz kazanç sağlanmış olur.

Örneğin TCELL hisseleri hem BIST’de hem de Wall Street’de işlem görmektedir. Şimdi TCELL hisselerinin BIST’de  fiyatının 15 Dolar ve Wall Street’de fiyatının 15,1 Dolar olduğunu varsayalım. Bu durum bir arbitraj şansıdır ve arbitrajcı Amerika’daki hisseleri satıp Türkiye’deki hisseleri alarak risksiz bir şekilde kar etmiş olur. Çünkü önceden 1000 lot TCELL hissesine sahipse şimdi yine 1000 lot TCELL hissesine sahipken ayrıca 100 Dolar’da nakite sahip olacaktır.

Arbitraj fırsatlarının süresi bazen saliseler sürmektedir. Her ne kadar piyasalar mükemmel olmasa da mükemmele yakın çalışmaktadır ve aynı ürünün iki farklı piyasadaki fiyat farklılıkları saniyeler içinde kapanmaktadır. Bu sebeple arbitraj yapanlar genelde bilgisayar programları kullanarak yapmaktadır. Bilgisayar programları arbitraj şansını yakaladığında herhangi bir komut beklemeden saniyeler içinde işlemleri yaparak kar yazmaktadır.

Arbitraj fırsatlarının sunduğu kar yüzdesi çok çok düşük olmaktadır. Bu sebeple ciddi karlar elde edebilmek için yüksek hacimli nakit akımları gerekmektedir. Ayrıca transfer maliyetleri de ciddi bir maliyet oluşturmaktadır. Bu sebeple arbitraj işlemlerini genelde büyük bankalar ve finansal kuruluşlar gerçekleştirmektedir.